Červená řepa se v našich končinách netěší příliš velké oblibě. Ať už z důvodu, že si s ní mnoho lidí neumí v kuchyni poradit nebo mají v paměti její nevalné zpracování ve školních jídelnách. Je načase opět zařadit červenou řepu do jídelníčku, je to velmi zdravá a na zdraví prospěšné látky bohatá zelenina.
Mezi nejdůležitější látky patří železo, vitamín C, B, betakaroten, zinek, hořčík, selen, křemík, sodík, draslík, vápník, kyselinu listovou, antioxidanty, vzácné stopové prvky cesium a rubidium.
A jak červená řepa umí působit na náš organismus?
Detoxikace
Umí neutralizovat škodlivé látky a dopomoci k jejich vyloučení z organismu. Zejména z mozku a střev.
Podporuje mozkovou činnost
Má schopnost zlepšit mozkové funkce a tak bývá nápomocná při některých onemocněních mozku, které přichází s vyšším věkem. Může zlepšovat mentální funkce.
Prevence rakoviny
Zejména pití čerstvé řepové šťávy může předcházet rakovinovému onemocnění. Látka betanin obsažená v řepě bývá označována jako přírodní cytostatikum.
Stárnutí
Obsahuje mnoho antioxidantů, které zatočí s volnými radikály, ty jsou odpovědny za projevy stárnutí. Zlepšuje kvalitu kůže, vlasů a nehtů.
Kardiovaskulární systém
Snižuje krevní tlak, zpevňuje stěny kapilár, posiluje srdce, blahodárně působí na tvorbu červených krvinek, rozšiřuje věnčité tepny. Preventivně působí proti ateroskleróze.
Cholesterol
Snižuje hladinu „špatného“ LDL cholesterolu.
Trávení
Díky vysokému obsahu vlákniny zlepšuje trávicí činnost, zabraňuje zácpě a napomáhá přirozeně se zavodněným organismem
- zlepšuje činnost žaludku, jater a ledvin
- zvyšuje imunitu
- prospívá nervovému systému
- udržuje hladinu cukru v krvi v normálu
- pozitivně působí na zotavování pacientů
- pomáhá při regeneraci buněk
Konzumace řepy má i svá úskalí. Červená řepa snižuje krevní tlak, proto osoby trpící nízkým krevním tlakem by měli jíst řepu s rozmyslem. Červená řepa obsahuje velké množství šťavelanu vápenatého, proto může zvyšovat tvorbu ledvinových kamenů.
Více článků najdete na portálu mamci.cz