Pro posílení imunity a psychické kondice není třeba chodit do lékárny. Pomocnou ruku nám nabízí příroda prostřednictvím některých potravin, jako je česnek, cibule, křen, ovesné vločky i prostřednictvím bylinek. Které bylinky bychom měli mít, pokud potřebujeme posílit imunitu nebo psychickou kondici?

Bylinky pro posílení imunity

Třepatka nachová je známá pod svým latinským názvem echinacea výrazně podporuje imunitní systém. Echinacea se užívá nejen proti nachlazení a chřipce, ale při jakémkoli fyzickém i psychickém oslabení organismu a dokonce i při léčbě nádorových onemocnění.

.Echinacea podporuje tvorbu T-lymfocytů a buněk, které dokáží zabíjet buňky napadené viry i nádorové buňky. Bylinka není vhodná pro děti do těhotné a kojící ženy, pro lidí trpící leukémií, tuberkulózou, roztroušenou sklerózou, AIDS.

Rakytník řešetlákový se osvědčil jako silný antioxidant a přírodní antibiotikum. Jeho jsou nejbohatším zdrojem vitamínů C, A, E. Plody rakytníku obsahují také vitamíny D, K, vitamíny skupiny B, kyselinu listovou esenciální mastné kyseliny, rutin, flavonoidy.

Rakytník podporuje nejen imunitu, ale i dobrou náladu. Alkaloid hippophein, obsažený v rakytníku se v těle přeměňuje na serotonin, který odstraňuje deprese a podporuje dobrou náladu. Ze semen rakytníku se lisuje olej, z plodů se připravuje marmeláda, džus.

Kustovnice čínská je známá také pod názvem goji je bohatým zdrojem antioxidantů. Její plody obsahují 18 druhů aminokyselin, 21 druhů minerálních látek, velké množství vitamínů C, E, vitamínů skupiny B, beta-karotenu a specifických skupin polysacharidů, které neutralizují volné radikály. Tyto látky dělají z kustovnice čínské bylinu pro všestranné použití

Kustovnice čínská posiluje imunitní systém, posiluje také činnost jater a ledvin, odbourává alkohol, pomáhá při alergiích i astmatu, podporuje tvorbu červených krvinek, snižuje krevní tlak, pomáhá proti stárnutí a dokonce i proti nádorovým onemocněním. Z čerstvých plodů se vyrábí džem, ze sušených plodů se připravuje čaj nebo se konzumují samotné.

Ženšen je díky svým léčebným účinkům někdy nazýván elixír života. Ženšen má silné antioxidační i detoxikační účinky, zpomaluje stárnutí, podporuje činnost imunitního systému, činnost mozku i všech funkcí v našem těle.

Obsahuje látky, které podporují aktivitu buněk imunitního systému, nazývaných přirození zabíječi, čímž pomáhá zbavovat naše tělo virů i nádorových buněk.

Nevýhodou této byliny jsou její vedlejší účinky. Ženšenu by se měli vyhýbat těhotné a kojící ženy, děti, lidé trpící kolísavým nebo vysokým krevním tlakem, lidé s nemocemi srdce a cév, lidé trpící psychiatrickým onemocněním, diabetici. Ženšen není vhodné kombinovat s kofeinem, s léky na ředění krve a s léky ovlivňujícími činnost mozku a nervové soustavy.

Aloe vera posiluje imunitní systém a zbavuje tělo toxických látek.

Šípky jsou plody šípkové růže, známé jako bohatý zdroj vitamínu C, který posiluje imunitní systém. Jelikož se vitamín C varem ničí, je účinnější sirup ze šípků než čaj.

Šalvěj, máta, tymián, meduňka mají šetrný antibiotický účinek, podporují léčbu angíny, chřipky a působí také jako prevence proti nim.

Lichořeřišníce  je silným přírodním antibiotikem a bohatým zdrojem vitamínů i minerálů. Lichořeřišnice se hodí do salátů, kterým dodává příjemnou chuť, je možné ji konzumovat samotnou.

Jinan dvoulaločný, nazývaný také ginkgo biloba je známý prostředek na podporu mozkové činnosti Tento tradiční lék čínské medicíny má silné antioxidační účinky, díky nim se používá na podporu imunitního systému.

Bylinky pro posílení psychické kondice

Třezalka tečkovaná je známé přírodní antidepresivum. Čaj z třezalky má zklidňující účinky, používá se při nespavosti, problémech s usínáním, stavech úzkosti, při nadměrném stresu, žaludečních neurózách i při léčbě lehčí deprese. Látka hypericin, obsažená v třezalce působí na podobném principu jako některé léky proti depresi. Třezalka pomáhá zlepšovat náladu, aniž by zároveň tlumila nervovou soustavu.

Není vhodné ji kombinovat s antidepresivy a dalšími psychofarmaky. Při pití čaje z třezalky je třeba se vyhnout přímému působení slunečních paprsků a návštěvě solária.

Kozlík lékařský je bylinka se silnými uklidňujícími účinky. Používá se při srdečních a žaludečních neurózách, nervovém vyčerpání, přepracování, stresu. Užívá se ve formě tinktury z kořene, jako součást uklidňujících čajových směsí. Děti, těhotné a kojící ženy by se mu měly vyhýbat. Kozlík tlumí činnost nervové soustavy a zpomaluje reakce.

Meduňka lékařská obsahuje éterické oleje, které působí proti neurózám, depresím a nespavostem. Čaj z meduňky je možné pít dlouhodobě.

Levandule je bylinka s pronikavou vůní, která disponuje uklidňujícími účinky. Působí proti stresu, nespavosti. Látka linalool, obsažená v levanduli tlumí nervovou soustavu. Levandule se používá do koupele, ve formě éterických olejů, levandule se dává pod polštář samotná nebo ve formě voňavých polštářků. Levandule je v malém množství součástí čajových směsí. Těhotné ženy by se jí měly vyhýbat.

Mučenka jedlá je méně známá bylina s protikřečovými a uklidňujícími účinky. Pomáhá při úzkostech, strachu, psychickém vypětí, přepracovanosti, nespavosti. Užívá se ve formě čajové směsi nebo tinktury. Není vhodné ji kombinovat s antidepresivy, nedoporučuje se pro malé děti, těhotné a kojící ženy.

Hloh jednosemenný se používá při poruchách nervové soustavy a při poruchách spánku

Sibiřský ženšen, nazývaný eleuterokok pomáhá proti stresu, posiluje imunitní systém, zvyšuje fyzickou i psychickou výkonnost.

Chmel otáčivý je nezbytnou ingrediencí při výrobě piva. Flavonoidy v něm obsažené mu dodávají uklidňující a relaxační účinky. Je možné ho užívat ve formě čaje, častěji se používá ve formě piva.

Mateřídouška vonná je voňavá bylinka s uklidňujícími účinky. Navozuje pohodu a zahání pochmurnou náladu. Užívá se ve formě čaje, oleje do koupele nebo do aromalampy.

Heřmánek má široké využití. Pomáhá proti stresu, nespavosti. Heřmánek obsahuje některé látky, které působí podobně jako diazepam. Čaj z heřmánku je možné pít dlouhodobě.

Zelený čaj zlepšuje koncentraci, má protistresový účinek, který je způsoben aminokyselinou L-theaninem. Účinky zeleného čaje na psychiku znali již mniši na Dálném východě, pro něž bylo popíjení zeleného čaje přípravou k meditaci.

Rozmarýn  má uklidňující a současně povzbuzující účinky. Působí proti depresi, úzkosti napětí. Používá se jako koření, ve formě čajů i éterických olejů. Rozmarýnu by se měly vyhnout těhotné ženy. Rozmarýn zvyšuje krevní tlak, lidé s vysokým krevním tlakem by ho měli používat pouze v malém množství.

Hořec nahořklý je méně známá bylina, která pomáhá proti stresu, depresi, zvyšuje psychickou výkonnost. Hořec nahořklý je součástí některých přípravků pro posílení psychické kondice.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno