Bylinky jsou používány v kosmetice již od starověku. Používáme je nejen jako lék či koření, bylinky nám mohou pomoci i ke kráse. Díky nim můžeme získat kvalitnější pleť, kvalitnější vlasy, nehty. Jaké jsou nejznámější bylinky, které nám pomohou ke kráse?

Kopřiva dvoudomá pro čistou pleť

Kopřiva

Kopřiva je známá jako bylinka na pročištění celého organismu. Obsahuje histamin, kyselinu mravenčí, acetylcholin, serotonin, vápník, draslík, křemík, železo, vitamíny A, B, C a taniny. V kosmetice působí jako velmi účinný prostředek pro mastnou a problematickou pleť. Pro čištění pleti zevnitř pomáhá pití kopřivového čaje.

Kopřiva nám může také pomoci ke kvalitnějším vlasům. Odvar z kopřiv je vhodný pro každý druh vlasů. Na přípravu odvaru budeme potřebovat 4 až 5 vrchovatých dvou hrstí čerstvé nebo sušené kopřivy, které dáme do 5 l studené vody a pomalu přivedeme k varu. Potom odstavíme a necháme 5 minut luhovat. Odvarem opláchneme hlavu po umytí.

Heřmánek lékařský – odstraní vrásky, váčky a vypne pleť

Heřmánek

Heřmánek známe jako bylinku, která pomáhá proti kašli a která má hojivé i dezinfekční účinky. Heřmánek známe také v podobě čaje, který dáváme malým dětem. Heřmánek se používá k léčení nemocí kůže a sliznic, zejména zánětů. Proti váčkům pod očima a proti nateklé oblasti očí pomůže ponořit dva sáčky heřmánkového čaje do teplé vody a potom je přiložit na postižené místo.

Z heřmánku a mléka můžeme připravit heřmánkové čistící mléko, které vypne pleť, omladí ji a odstraní vrásky i váčky pod očima. Heřmánkové čistící mléko připravíme zahříváním 123 ml polotučného mléka a 30 g čerstvých nebo sušených květů heřmánku ve vodní lázni.

Mléko však nesmíme přivést k varu ani se nesmí na povrchu utvořit škraloup. Zahřáté mléko s heřmánkem odstavíme, necháme dvě hodiny luhovat a potom scedíme. Uchováme v ledničce, heřmánkové mléko musíme spotřebovat do jednoho týdne. Heřmánkové mléko nanášíme na obličej vatou a přebytek z pleti odstraníme papírovými kapesníky.

Levandule lékařská – nejen pro kvalitní nehty

Tato voňavá bylinka má silné hojivé, antibakteriální a uklidňující účinky. Levandule se používá ve formě oleje na kůži při revma, po úrazech, při vykloubeninách, natržených svalech, bolestech, zánětech nervů, ekzémech a plísních i proti migréně.

Levandulový olej přispívá ke kvalitě nehtů. Tento olej připravíme přidáním dvou kapek levandulového oleje do ne příliš velké nádoby s horkou vodou. Do nádoby s vodou a levandulovým olejem ponoříme nejméně na 5 minut špičky prstů. Levandule díky svým uklidňujícím a antibakteriálním účinkům čistí a dezinfikuje nehtové lůžko.

Sedmikráska – bylinka pro omlazení

Omlazující a tonizující koupel z květů této drobné, nenápadné bylinky přispěje k lepší kvalitě pleti. Tuto koupel připravíme přelitím jedné hrsti květů sedmikrásky 5 dl vroucí vody, necháme 20 minut luhovat. Potom přecedíme a nalijeme do připravené horké koupele.

Černý bez – užitečný plevel

Černý bez je plevel i léčivá bylina, která přispívá ke kvalitě pleti. Nálev z květů černého bezu změkčuje kůži, vyhlazuje vrásky, bělí pihy a celkově uklidňuje.

Měsíček lékařský hojí pleť a dává jí pružnost

Měsíček disponuje antiseptickými a hojivými účinky, hojí popraskanou pokožku, rty a menší popáleniny, omrzliny. Měsíčkovou mastí se potírají bércové vředy, křečové žíly, proleženiny, opruzeniny i ekzémy. Krém z květu měsíčku zklidňuje, omlazuje pleť a dodává ji pružnost. Používá se na ruce, na rozpraskané rty i paty. Měsíčkový olej změkčuje pokožku, proto se používá pro léčbu strií, jizev i pro zkvalitnění pokožky. Měsíčkový olej připravíme z 3 dl kvalitního slunečnicového oleje, květů měsíčku a směsi čerstvých nebo sušených bylinek, poupat nebo okvětních plátků růže stolisté, šípkové nebo svraskalé, levandule, třezalky, lipového květu. Květy měsíčku smícháme s ostatními bylinkami v poměru 2:1 a rozdělíme je na tři části. Jednu část bylinek napěchujeme do sklenice, zalijeme 3 dl slunečnicového oleje, uzavřeme a necháme čtyři dny macerovat.

Potom olej přefiltrujeme přes tkaninu a nalijeme jej na druhou část bylin, které jsme napěchovali do původní sklenice. Po čtyřech dnech olej opět přefiltrujeme, nalijeme na zbývající část bylinek ve sklenici a necháme ještě další čtyři dny macerovat. Hotový olej nalijeme do malých skleniček. Denně ho jemně vtírejte do pokožky, kterou zároveň masírujeme krouživými pohyby.

Mateřídouška – pro voňavou a čistou pleť

Thymol, obsažený v mateřídouškovém éterickém oleji čistí, dezinfikuje pleť a dodává ji příjemnou vůni. Mateřídouška vyrovnává funkci mazových žláz, je proto výborným pomocníkem při odstranění akné. U starší pleti zpomaluje stárnutí zlepšováním pružnosti podkožního vaziva.

Můžeme si připravit doma pleťovou masku z lístků mateřídoušky a čerstvého mléka, přičemž na jednu sklenici mléka dáme dvě polévkové lžíce lístků mateřídoušky. Kašičku naneseme na obličej, necháme 20 minut působit a potom smyjeme studenou vodou.

Šalvěj lékařská – přírodní deodorant

Šalvěj se může použít jako přírodní deodorant. Šalvěj stahuje póry, čímž reguluje nadměrné pocení. Šalvěj pomáhá také při mastné pleti i při léčbě akné. Odvar ze šalvěje pomáhá při pocení dlaní, stačí ponořit dlaně ráno a večer do odvaru ze šalvěje.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na