Ochladilo se a zdá se, že nastalo ideální počasí pro ty, kteří chtějí začít s běháním. Jak to ale udělat, abyste to nevzdali hned po prvním pokusu? Máme pro vás pár rad.
Sama, nebo s kamarádkou
Obvyklá otázka na začátek zní, zda máte vyrazit sama, nebo s nějakou kamarádkou. Tady je odpověď dost nejednoznačná. Pokud jste spíš introvertka, určitě budete raději běhat sama, kochat se přírodou anebo poslouchat oblíbenou hudbu do sluchátek. Jste-li ale založením spíš extrovertka, pak vám bude lépe vyhovovat běhat s kamarádkou, popř. s celou partou, protože jednak budete mezi lidmi (což vás samo o sobě dobíjí) a jednak se budete vzájemně motivovat.
Co na sebe
Ideálním oblečením jsou samozřejmě speciální běžecké boty a oděv. Boty jsou tou nejdůležitější věcí: musí být lehké, pohodlné, netlačit… Oděv potom zvolte podle aktuální teploty: v teplejších obdobích kraťasy a tričko + podprsenku s pevnou výztuží, v chladnějších obdobích pak běžecké kalhoty, mikinu, za mrazu lehkou běžeckou bundu, popř. nákrčník, čelenku nebo lehkou čepici.
Jídlo a pití
Na cestu nesmíte vyrazit zcela hladoví a už vůbec ne žízniví. Ideální svačinka před během je banán nebo energetická tyčinka a pít dostatek obyčejné vody.
Rozcvička a protažení
Před každým běháním (a zejména ráno) byste si měli dát rozcvičku, která vám zahřeje svaly, abyste se později nezranili. Po běhání je samozřejmostí se protáhnout. Stačí pár minut, ale nikdy nesmíte rozcvičku ani protažení vynechat.
A jak dlouho zpočátku běhat
Zpočátku si dejte laťku spíš nízko, abyste to nevzdali. Je lepší uběhnout 1 km a třeba i střídáním běhu a chůze, a postupně zátěž zvyšovat, než snažit se běhat třeba hodinu, a pak už nikdy nevyrazit. Stejně tak je to s rychlostí. Nejste žádní sprinteři, proto běhejte pomalu, užívejte si to, dívejte se kolem sebe, vnímejte okolní přírodu… To všechno vám pomůže, abyste si běh opravdu zamilovali a již nikdy jej neopustili. A kdoví, třeba příště vyrazíte na svůj první půlmaraton.
Více článků najdete na portálu mamci.cz