V době, kdy vám do rodiny přibyde nový přírůstek, začínáte řešit mnoho do té doby neznámých situací. Maminky mají obvykle snahu své dítě kojit. Nevsázejte však na to, že díky kojení máte vyřešenou problematiku zcela jinou – antikoncepci. I v této době je na místě zamyslet se nad tím, jak se bránit případnému početí – pokud jej tedy neplánujete hned v době blízko po porodu.

Čas na zregenerování

Během prvních týdnů po porodu je doporučováno vynechat pohlavní styk. Pravdou je, že většina žen beztak má v tuto dobu hlavu plnou zcela jiných starostí, než jak promilovat celou noc. Kvůli poporodním poraněním je větší riziko vzniku infekce, je třeba opatrnosti v místech, kde muselo dojít k šití. Tělu je dobré zanechat čas na regeneraci. Samozřejmě, hlavním hlediskem je zde individuální stav ženy. Ten může v mnohém záviset na samotném průběhu porodu, ale i na psychickém stavu ženy. Začátek pohlavního života po porodu lze načasovat až v momentě, kdy se na něj novopečená maminka cítí.

Kojení není spolehlivou antikoncepcí

Nespoléhejte se na tvrzení starší generace, že při kojení není možné otěhotnět. Je pravdou, že je to obtížnější, avšak zdaleka ne nereálné. Aby bylo zabráněno početí, je třeba, aby byla v těle určitá hladina hormonu prolaktinu. Ta je udržována v případě, že dítě je kojeno maximálně po čtyřech hodinách – přes den i v noci. Některá miminka jsou ale již od narození velcí spáči a u maminky může nastat pokles hormonu rychleji.

Díky kojení u většiny žen nastupuje menstruace až později po porodu. Toto je však zcela individuální – u někoho se menstruace dostaví hned v návaznosti na šestinedělí, někdo si ji odpustí po několik dalších měsíců.

 

Zjišťování plodných dnů

Pokud je již u ženy pravidelný menstruační cyklus, je možné užívat jako antikoncepci zjišťování plodných a neplodných dnů. Lze je zjistit pouhým vypočtením, což však nemusí být zcela přesné, nebo užít měření bazální teploty. Pokud její výkyvy sledujete delší dobu, spolehlivě již určíte den, kdy ovulace nastává. Pak je tedy třeba několik dní před i po ní vynechat pohlavní styk, nebo v tuto dobu použít některou z ostatních druhů antikoncepce.

Další možnosti

Antikoncepci lze řešit též používáním prezervativů, nebo spermicidních gelů. Většina párů však na těchto způsobech nachází různá negativa a vnímají to spíše jako dočasnou formu, jak zabránit neplánovanému početí.

I v době kojení je možné nechat si zavést nitroděložní tělísko. Je zde na výběr hormonální či nehormonální varianta. Oba typy do dělohy zavádí gynekolog během velmi krátkého zákroku. Ženy si jej hradí samy a jeho pořízení se obvykle pohybuje v řádu několika tisíc. Je však na místě podotknout, že v těle funguje více let, během kterých se o antikoncepci starat nemusíte.

Z hormonální antikoncepce je možné při kojení užívat pouze přípravky obsahující gestageny. Někdy se označují jako tzv. minipilulky. Ty neovlivňují tvorbu a kvalitu mateřského mléka. Klasicky se užívá jedna pilulka každý den, nedělá se zde obvyklá sedmidenní pauza během braní, jako je tomu u přípravků, které obsahují i estrogeny. Hormonální antikoncepci lze využít i v injekční formě, kdy lékař jednou za tři měsíce ženě aplikuje vybraný preparát.

Z dalších pilulek se i během kojení mohou užít některé z tzv. „pilulek po“. Jedná se o postkoitální antikoncepci, která dokáže zabránit otěhotnění při užití v co nejkratším intervalu od nechráněného pohlavního styku.

Pokud si jsou partneři jistí, že další dítě už chtít nebudou, je možné uvažovat i o řešení trvalém – sterilizaci. Při ní dojde k přerušení vejcovodů a vajíčko tak nemá šanci doputovat do dělohy, kde by mohlo být oplodněno. Provádí se laparoskopicky během krátkodobé hospitalizace.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno