V současné době žije na celém světě 48 miliónů lidí s demencí. Jejich počet stále stoupá. Demence má mnoho příčin, jednou z nejčastějších je Alzheimerova choroba, která, postihuje většinou lidi v seniorském věku. Příčinu vzniku této nemoci sice neznáme, zato známe způsob, jak zpomalit její průběh i jak této nemoci předejít. Léky pomáhají zpomalit průběh této nemoci. Ve značné míře si však dokážeme pomoci sami, průběh nemoci zpomalí nejen léky, ale také vhodný životní styl.

Co je Alzheimerova nemoc

Alzheimerova nemoc je neurodegenerativní onemocnění mozku, které postihuje zejména seniory. Alzheimerova nemoc způsobuje nevratné patologické změny v mozkových buňkách a úbytek mozkové hmoty. Nemoc se rozvíjí pomalu, varovným signálem bývá zmatené až agresivní chování.

V průběhu nemoci postupně dochází ke zhoršování paměti a dalších funkcí mozku, Alzheimerova nemoc bývá nejčastější příčinou demence. Alzheimerova nemoc snižuje nejen intelekt, mění také sociální chování postižených.

Příčina a rizikové faktory Alzheimerovy nemoci

Příčiny Alzheimerovy nemoci nejsou zatím plně objasněné, tato nemoc pravděpodobně vzniká komplikovanou shodou několika faktorů s určitým spouštěčem této nemoci. Může se jednat o virus, vliv vnějšího prostředí či poruchu imunity. Riziko tohoto onemocnění stoupá s věkem, tato choroba postihuje častěji ženy než muže.

Dalšími významnými faktor této nemoci jsou dědičnost, jednotvárná činnost, kdy není trénován mozek, otřesy a rány do hlavy. U boxerů se Alzheimerova nemoc projevuje také ve středních letech.

Při této chorobě dochází k úbytku acetylcholinu, látky potřebné pro vedení nervových vzruchů. Buňky postupně ztrácí schopnost výměny informací, což má za následek narušení mozkových funkcí a demenci.

To není vše, rovněž dochází k ukládání patologických bílkovin v podobě vláken nebo amyloidových plaků v okolí nervových buněk. Kolem těchto usazenin vzniká sterilní zánět, což znamená zánět bez přítomnosti bakterií či virů. Postupně odumírá stále větší a větší počet buněk a mozek se scvrkává, dochází k jeho atrofii. Podle postupující demence je Alzheimerova nemoc rozdělena do třech stádií, do stádia lehké, střední a těžké demence.

Příznaky a projevy Alzheimerovy choroby

Alzheimerova nemoc začíná nenápadně. Zapomínání, problémy s pamětí, nesoustředěnost, únavu, apatii přičítáme stresu nebo depresím, poruchám spánku či úzkostem. Tyto projevy však mohou být i začátky obávané Alzheimerovy nemoci. Nejprve trpí krátkodobá paměť. Postižený si nepamatuje činnost, kterou dělal před chvílí, zato si velice dobře pamatuje věci z dávné minulosti.

Nepamatuje si, zda jedl nebo ne, zda si vzal léky, kam položil věci. Hledané věci se nacházejí na velmi neobvyklých místech, výjimkou nejsou klíče v troubě. Toto jednání bývá často mylně přisuzováno věku.

Objevují se potíže s řečí a s vybavením názvu věcí. Postižený místo pojmenování věcí používá jejich opis, neřekne vodovodní kohoutek, ale „to, jak z toho teče voda“. Řeč je strohá, jednotlivé věty mnohdy nedávají smysl, postižený není schopen mluvit plynule.

Postižený ztrácí schopnost číst, psát, abstraktně myslet, vyznat se v číslech, účtech i penězích. Postižený se neorientuje v čase ani v místě, dochází také ke změně osobnosti a chování. Může být nevrlý, sobecký agresivní, depresivní, trpí úzkostí, změnami nálad.

Nebaví ho ani dříve oblíbené činnosti, bývá velmi pasivní a ke všemu je nutné ho pobízet, mívá také poruchy spánku. V pokročilém stádiu nemoci se objevují halucinace, různé bludy.

Konečné stádium je charakterizováno problémy s chůzí, s jídlem i s udržením moči, stolice, postižený opakuje jen několik slov, až nakonec přestane mluvit úplně. Nepoznává známé osoby ani dění kolem sebe, je zcela dezorientován, postupně hubne, chátrá. Je zcela odkázán na péči druhé osoby.

Léčba Alzheimerovy nemoci

Jelikož se nemoc projevuje nenápadně, postižený se mnohdy cítí zcela zdráv. Včasná diagnóza nemoc sice nevyléčí, dokáže však její průběh výrazně zpomalit. Léky jsou pouze pro časné stádium této nemoci, i proto je nejdůležitější včasná diagnóza i léčba. Mezi podávaným i léky jsou léky na zlepšení myšlení, paměti, orientace, hypnotika, léky pro poruchu spánku, antidepresiva, anxiolytika, léky zmírňující úzkost. Alzheimerova nemoc je smrtelná, průměrná doba přežití se udává osm let od začátku příznaků.

Jak si mohu pomoci sám

Je nutné stanovit diagnózu nemoci včas, pouze brzké odhalení dokáže oddálit závislost na druhých. Je dobré si zjistit, kde mohou pomoci lidem s touto chorobou, existují organizace, jako je Česká Alzeheimerovská společnost, které pomáhají lidem s Alzheimerovou nemocí. Je vhodné také si zařídit schůzku s právníkem o budoucí lékařské péči, správě majetku a dědictví. Je chybou odmítat pomoc rodiny a přátel.

Nemoc mohou zpomalit nejen léky, ale také každodenní trénování mozkových funkcí, výborným pomocníkem je návštěva kurzů trénování paměti, dostatek pravidelného pohybu, nejpřirozenější pohyb je chůze a výživa.

Mnozí senioři mají ve stravě nedostatek bílkovin, vitamínů a omega3-nenasycených mastných kyselin, látek nezbytných pro naše tělo. Dostatek potravin bohatých na bílkoviny, omega3-mastné kyseliny, vitaminy C, D, E a vitaminy skupiny B podporuje činnost mozku.

Naopak trans mastné kyseliny zhoršují průběh této nemoci. Do jídelníčku je třeba zařadit ryby, ořechy a semínka, brambory, celozrnné obiloviny, maso, mléko a mléčné výrobky, vejce.

Vitamín D přijímáme potravou, avšak většinu tohoto vitamínu tvoří naše tělo z UV záření slunečních paprsků. Je důležitý pravidelný pobyt venku při denním světle, naše tělo si tvoří vitamín D ze záření slunečních paprsků, i když je zataženo a chladno. Chybějící vitamíny a další látky potřebné pro naše tělo je možné doplnit tekutou výživou.

Jak předejít Alzheimerově nemoci

Alzheimerově nemoci je možné předejít zdravým a aktivním způsobem života. Zdravý a aktivní způsob života nás uchrání i od obezity, která zvyšuje riziko vzniku Alzheimerovy nemoci.

Zdravý, aktivní životní styl zahrnuje dodržování zásad zdravé výživy, dostatek vhodné, pravidelné pohybové aktivity i dostatek pestré činnosti. Mozek je třeba trénovat, monotónní činnost zvyšuje riziko vzniku této choroby. Je třeba nezapomínat ani na dostatek spánku, odpočinku.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na