Patří i vaše ratolest mezi jedny z těch typů děti, které zkrátka nepozřou nic jiného než těstoviny s kečupem, jídlo z fastfoodu nebo pizzu? Nezoufejte. Mnoho z těchto zvyků totiž vzniká na základě několika mála drobností a leckdy také my samy děti ve vybíravosti nevědomky podporujeme.
Jádro problémů s jídlem tkví v samotné společnosti, a projeví se to už v momentě, kdy se s dětmi posadíme do restaurace a ono zabrouzdá do kategorie s názvem „dětská jídla“. Všimla jste si někdy, co v takových menu nabízí? Jen zřídkakdy tam najdete něco jiného než řízek nebo smažený sýr s hranolky. Svým způsobem se tedy předpokládá, že děti zkrátka nebudou chtít jíst „normální jídla“. Proč ale? Podporujte své děti už odmalička v tom, aby si volily pestřejší jídla. Nejen, že se budou rázem cítit „dospěleji“, ale navíc v nich podpoříte rozvoj všestrannosti chutí. Co se týče velikosti porce, vždycky si můžete buď říci o poloviční, anebo polovinu jídla zabalit s sebou.
Jakou chybu zpravidla dělají rodiče
Další chybou, kterou mnohdy dělají samotní rodiče, je v podstatě stejná, s tím rozdílem, že se projevuje trochu odlišně. Protože předpokládáme, že naše děti budou jíst nezdravě, pokaždé když snědí něco jiného, tleskáme nebo obdivně hvízdáme. Snědla vaše ratolest brokolici? To je v pořádku, děti by měly jíst brokolici. Nepředpokládejte automaticky, že jim nebude chutnat.
Pokud však doma máte skutečně zarytého „vybíralce“, do jisté míry vám pomůže, pokud své dítě zapojíte do procesu vaření. Ukažte mu, jak lze připravit brokolici na jiný způsob, pokud mu vaše úprava nechutnala. Podporujte ho v tom, abys vám v kuchyni pomáhalo a aktivně se do přípravy jídla zapojilo. Dejte tomu čas. I ze zarytého „vybíralce“ můžete časem udělat „všejedlíka“.
Více článků najdete na portálu mamci.cz